در روز دوشنبه مورخ 18/10/91 آقای دکتر مورالی جانشین نماینده مقیم  برنامه توسعه  ملل متحد و  آقای دکتر فرزین مدیر بخش فقرزدایی، توسعه اقتصادی و بازرگانی برنامه توسعه  ملل متحد به منظور بازدید و بررسی وضعیت طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک حبله رود به استان سمنان، شهرستان گرمسار عزیمت نمودند  در این بازدید آقایان مهندس گرشاسبی معاون آبخیزداری و قائم مقام مدیر ملی طرح حبله رود، مهندس عقیقی مدیر کل دفتر طرح ریزی و هماهنگی آبخیزداری، مهندس میرعماد مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، مهندس جزی مدیر اجرایی طرح حبله رود و جمعی از کارشناسان استانی  مرتبط با طرح نیز حضور داشتند.در ابتدا از دفتر مرکزی طرح در شهرستان گرمسار (پارک جنگلی پروفسور کردوانی) و گلخانه کشت نهال های غیر مثمر(اکالپتوس) بازدید به عمل آمد. 

سپس جلسه کمیته برنامه ریزی  مدیریت حوزه آبخیز شهرستان در محل  فرمانداری شهرستان گرمسار با حضور فرمانداران دو شهرستان گرمسار، آرادان و مسئولین ادارات هردو شهرستان و نمایندگان جوامع محلی استان برگزار گردید و حاضرین در جلسه به بیان نقطه نظرات خود پیرامون فاز اول طرح حبله رود پرداختند و آقای دکتر مورالی با اشاره به آیات قران در مورد اهمیت منابع آب و خاک، اظهار داشتند  چیزی بالاتر از منابع آب و خاک نیست و  باید این منابع حفظ شود  تا به نسل های بعدی منتقل گردد.

در ادامه آقای مهندس گرشاسبی ضمن تقدیر و تشکر از فرمانداران شهرستان های گرمسار و آرادان و آقای دکتر مورالی و هیئت همراهشان در بازدید از کارهای انجام شده در فاز اول طرح، بیان نمودند در فاز دوم روش کار تغییر کرده و کارها به صورت بخشی و با نظارت فرمانداران انجام             می شود. همچنین ایشان برای دستیابی به الگوی مناسب بر اصلاح  برخی از قوانین تاکید داشتند. آقای شهباز  فرماندار شهرستان آرادان پیشنهاداتی را در خصوص اجرای هر چه بهتر طرح در فاز دوم به شرح زیر اظهار داشتند:
1- پیگیری های لازم جهت تفویض اختیار استاندار به فرمانداران شهرستان های حوزه بعنوان رئیس کمیته شهرستانی مدیریت حوزه آبخیز بعمل آید.
2-  جلسات کمیته مدیریت حوزه آبخیز در سطح شهرستان ها بصورت ماهانه برگزار گردد.
3-  جلسات بین شهرستانی در هر استان هر دو ماه یکبار برگزار گردد.
4-  فرمانداران شهرستان های گرمسار، آرادان، فیروزکوه و دماوند بصورت فصلی جلسات مشترکی را برگزار نمایند.
5- تشکیل کار گروه در هر دو شهرستان گرمسار و آرادان و آموزش مدیریت جامع برای اعضاء کار گروه انجام شود.
6- حضور نمایندگان UNDP و آقای مهندس گرشاسبی در کمیته شهرستان و استفاده از اطلاعات و دانش آنها در پیشبرد اهداف طرح ضروری است.

پس از جلسه فوق، گروه از دفتر تشکل زنان زنبوردار روستای رامه و نمایشگاه محصولات آنها بازدید نمودند و زنان به ارائه گزارش از فعالیت ها، نتایج و دستاوردها و تجربه کاری خود طی  فاز اول پرداختند و آقای دکتر مورالی که فعالیت مستقل زنان روستایی برایشان بسیار جذاب و غرور انگیز بود، یکی از اثرات مثبت این طرح  را نشان دادن توانائی زنان در ایران دانستند. یکی از بهره برداران، طرح حبله رود را دانشگاهی برای آموختن و تمرین عملی آموخته ها معرفی نمود و آقای مورالی نیز درخواست نمودند که ایشان را به عنوان دانشجوی این دانشگاه پذیرا باشند.

در ادامه از پروژه بادشکن اطراف مزارع و پروژه بیابانزدایی که در قالب طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک در اطراف مزرعه آقای ثامنی که  نهال های کاج، اکالپتوس و زبان گنجشک کشت شده بود بازدید به عمل آمد، آقای ثامنی ضمن عرض خیر مقدم به  میهمانان، در خصوص اصلاح خاک و چگونگی شستشوی نمک و املاح از سطح خاک توسط آب شویی و سپس کشت گیاه آتریپلکس که برای تامین علوفه دام از آن استفاده می گردد مطالبی را بیان نمودند. همچنین ایشان پروژه احداث بادشکن اطراف مزارع خود را که یکی از کارهای مشارکتی با طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک بود را بسیار اثر بخش عنوان کردند.

سپس هیئت همراه به سمت روستای بهورد  حرکت و در بین راه بازدیدی از پروژه نهال کاری بدون آب به مساحت 1080 متر در ضلع غربی پلیس راه گرمسار- تهران که شامل نهال های خرزهره، ابریشم، کاج، زیتون تلخ، اکالپتوس، اکاسیا بود صورت گرفت، آقای مهندس میراخورلی (رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گرمسار) مطالبی را در مورد زمان ، نحوه کاشت و مراقبت و نگهداری نهال ها عنوان نمودند.
 آقای دکتر مورالی طرح نهال کاری بدون آب را برای مناطق کویری بسیار مفید و موثر خواندند و پروژه اجرا شده را الگویی برای سایر پروژه ها دانستند. معادن نمک یکی از پتانسیل های جذب توریسم در منطقه  به عنوان یک پروژه مطرح و مورد استقبال واقع شده است و در این راستا در ادامه میسر به سمت روستای بهورد بازدیدی از معدن نمک آقای کلاتی در منطقه سردره شهرستان گرمسار انجام شد که مورد توجه هیئت بازدید کننده قرار گرفت و آقای دکتر فرزین معدن فوق را به عنوان مکانی گردشگری و استراتژیکی نام برد، آقای مهندس میرعماد معادن نمک شهرستان گرمسار را یکی از بزرگترین مراکز تولید نمک در کشور دانستند.  

در پایان بازدیدی از بند زیرزمینی  بهورد و باغ های  انار روستاییان که در پایین دست بند خاکی احداث گردید انجام شد و مهندس میراخورلی توضیحاتی در مورد سال اجرای پروژه و احداث باغات انار در محدوده پایین دست بند خاکی و بندهای خاکی که توسط خود روستاییان احداث شد مطالبی را بیان کردند، در ادامه نشست مشترکی با آبخیزنشینان حوزه در روستای بهورد انجام شد و روستاییان در مورد کارهای انجام شده در فاز اول طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک در روستای بهورد مطالبی را بیان و به ارائه پیشنهاداتی در مورد پروژه های اجرائی در فاز دوم پرداختند و آقای مهندس جزی ضمن تشکر از کلیه دست اندر کاران، مسئولین و نمایندگان جوامع محلی و روستائیان خواستار هماهنگی بین بخشی برای اجرای هر چه بهتر طرح  در فاز دوم شدند