به منظور افزایش آگاهی و آشنایی با پروژه های بین المللی کشور بازدیدی در تاریخ 7و8 خرداد 1392 از فعالیت های IPCM پروژه مدیریت جامع آب و سرزمین البرز مشترک با بانک جهانی در منطقه لفور از توابع شهرستان سوادکوه به عمل آمد.  در این  بازدید 40 نفر از نمایندگان جوامع محلی، مسئولین و کارشناسان اداره های منابع طبیعی و آبخیزداری و جهاد کشاورزی شهرستان های فیروزکوه، دماوند، گرمسار، سمنان، سرخه، آرادان و کارشناسان دفتر ملی طرح شرکت داشتند.

ابتداء در مرکز جهاد کشاورزی شهید علیرضا احمدی شیرگاه جلسه ای با حضور مسئولین جهاد کشاورزی و مسئولین پروژه توسعه مشارکتی فن آوری (PTD) برگزار شد و مهندس متیار ضمن خیر مقدم به مهمانان، اهداف اصلی پروژه  مدیریت جامع آب و خاک البرز را بیان و در خصوص مولفه های آن مطالبی را یادآور شدند و خلاصه ای از مستر پلان در طرح جامع حوزه بالادست سد البرز که در مدت 24 ماه  توسط شرکت مشاور DFS آلمان  و جهاد تحقیقات آب و انرژی با همکاری نزدیک تیم همکار منابع طبیعی و کارشناسان  واحد اجرایی و مشاور پشتیبانی مدیریت طرح تهیه گردید توضیحاتی را ارائه نمودند.

آقای مهندس محمدی(کارشناس فنی طرح حبله رود)طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک حبله رود را معرفی و افزودند در فاز دوم  کارهای اجرایی به صورت پایلوتی و لکه ای صورت گرفت و هماهنگی بین بخشی ضعیف بود اما در فاز دوم  باید هماهنگی بین بخشی جوامع محلی با قوت بهتری صورت گیرد.

خانم مهندس کریمی پور ( کارشناس فنی طرح حبله رود) مواردی در خصوص کمیته پایش و ارزیابی در استان های طرح و کمیته برنامه ریزی در شهرستان های طرح حبله رود ارائه نمودند و تعداد نمایندگان جوامع محلی حوزه طرح را 17 نفر و تعداد روستاهای حوزه را 120 روستا عنوان نمودند و خاطر نشان کردند که دیگر دیدگاهها در مورد کارهای اجرایی به صورت لکه ای نباشد و باید تاثیر آن را در کل حوزه ببینیم و برنامه کشاورزی پایدار (IPCM)را در روستاهای شهرستان گرمسار به عنوان شروع کار فاز دوم عنوان نمودند. مهندس عموزاد(مسئول گروه اجرایی مولفه یک منابع طبیعی): در خصوص کارهای صورت گرفته توسط بانک جهانی و جوامع محلی مانند تشکیل اتحادیه دامداران، مدیریت جامع منابع آب، تسهیل در هماهنگی برنامه ریزی بین بخشی و ایجاد شورای آب و خاک حوزه و ایجاد صندوق آب و خاک حوزه توضیحاتی را ارائه نمودند.

مهندس شریفی مقدم  تسهیلگر اجرایی پروژه توسعه مشارکتی فن آوری (PTD)   یکی از اهداف پروژه در روستای رئیس کلا را بالا بردن  درآمد در روستاییان بدون اینکه به اکوسیستم منطقه لطمه ای وارد شود دانستند.

بعد از کارگاه، تیم بازدید کننده راس ساعت 12:20 به سمت روستای رئیس کلا حرکت نمودند.  در ابتدای روستا بنری توسط شرکت خدمات مشاوره ای فنی و مهندسی کشاورزی زرکاشت با هماهنگی و همکاری اداره آموزش و ترویج شهرستان سوادکوه و مرکز جهاد کشاورزی شیرگاه نصب شده بود که مراحل کار اجرای پروژه را به صورت گام به گام معرفی کرده بود و توسط آقای مهندس شریفی مقدم توضیحاتی در مورد آنها داده شد، سپس تیم بازدید کننده جهت اقامه نماز به مسجد روستا و بعد از اقامه نماز به حاشیه کنار رودخانه جهت صرف نهار رفتند بعد از صرف نهار تیم بازدید کننده از فنون هایی که در منطقه اجرا شده از قبیل فن   (IPCM) (کارهایی که باید انجام دهیم تا بدون استفاده از سموم شیمیایی آفت از بین برود)، فنون های دیگری مانند آبیاری تناوبی، کشت توام برنج با حبوبات، کشت توام برنج با اردک، افزایش ماده الی در خاک و........ بازدید نمودند و خانم مهندس اصغری آلاشتی و آقای مهندس شریفی مقدم توضیحاتی در خصوص مراحل کارهای اجرایی در روستا بیان نمودند.

در ساعت 4:30 بعد از ظهر در مسجد روستا ابتدا كليه حاضرين خودشان را معرفي كردند و پس از آن خانم مهندس كريمی پور موضوع کارگاه را معرفی فرصت ها و تهدیدهای حوزه آبخیز حبله رود جهت آشنایی جوامع محلی عنوان و توضیحاتی با توجه به گزارش آمایش سرزمین دکتر ماهینی بیان نمودند.

در ادامه آقای مهندس میراخورلی(مسئول اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گرمسار) ، کانون بحران در جنوب غرب حوزه را تهدیدی جدی برای سلامت مردم گرمسار دانستند و افزودند تاغکاری منطقه بیابان های اطراف شهرستان گرمسار در آستانه تهدیدی جدی قرار دارند و این در حالی است که افرادی سودجو و منفعت طلب تیشه به ریشه تاغ هایی می زنند که با دستان پیشکسوتان عرصه منابع طبیعی از سالهای١٣٤٢ جهت ایجاد کمربند سبز از ورامین تا مشهد کاشته شد تا از طوفانهای شن و ماسه که شهر گرمسار و خطوط راه آهن را تهدید می کرد جلو گیری کنند.

ایشان گفتند بنا به اظهار ریش سفیدان قبل از اجراي تاغ كاري درغرب گرمسار هجوم شن هاي روان و بادهاي تند معروف به باد سیاه یا باد قرمز در سطح شهر كاملاً مشهود بوده است  و گاها ساعتها نورخورشید ناپدید می شد که با انجام عمليات تاغ كاري و تثبيت شن اكنون اين پديده كاملاً مهار شده است و در طی سالیان گذشته از طرف اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان  مورد آبیاری و مراقبت قرار گرفت و طرح ها و پروژه هایی در این زمینه جهت جلوگیری از پیشروی کانون های بحران  فرسایش بادی و کاهش خسارات ناشی از پدیده بیابان زایی و بهبود شرایط زیست محیطی مناطق بیابانی، تثبیت ماسه های روان ، حفظ و پایداری دستاوردهای گذشته در امر بیابان زدایی انجام شد. ایشان همچنین تعداد معادن نمک فعال در شهرستان را 40 فقره عنوان کردند که نخاله های این معادن از عوامل تاثیر گذار در فرسایش و تخریب خاک منطقه می باشند. مهندس میراخورلی میزان ورودی آب اشباع از نمک در رودخانه حبله رود 192 لیتر در ثانیه عنوان نمودند.

آقای محمدی (رئیس صنف کشاورزی شهرستان گرمسار) افت آب زیر زمینی علی الخصوص در جنوب حوزه را تهدیدی جدی عنوان کردند، ایشان همچنین در مورد نصب کنتور هوشمند جهت کاهش بیلان منفیآب توسط وزارت نیرو در دشت های گرمسار، آرادان، ایوانکی مطالبی را بیان نمودند. در پایان آقای مهندس شریفی مقدم در مورد ارزیابی پروژه منطقه توضیحاتی را ارائه نمودند و با اشاره به گزارش آمایش سرزمین دکتر ماهینی خواستار مشارکت هرچه بیشتر جوامع محلی با مسئولین طرح شدند.

تیم راس ساعت 7 جهت بازدید از  پرورش ماهی سردآبی در بالا دست روستا حرکت نمودند و تیم به راهنمائی آقای عابدینی به سمت روستا رئیس کلا حرکت نمودند و شب در خانه روستاییان استراحت کردند.

در دومین روز از سفر، تیم  پس از صرف صبحانه در مسجد روستای رئیس کلا، راس ساعت 9 صبح کارگاهی در مورد برنامه های پیشنهادی برای تدوین شرح خدمات و شرح وظایف کمیته محلی حوزه آبخیز حبله رود برگزار شد.

در ابتدا خانم مهندس کریمی پور ضمن تشکر از مردم روستا که در این بازدید زحمات فراوانی را متحمل شدند، نمایندگان جوامع محلی هردو شهرستان را لیست نمودند و مقرر گردید از طرف فرماندار برای نمایندگان جوامع محلی ابلاغ صادر گردد.

ایشان  یکی از کارهای مثبت اجرایی جوامع محلی را که در سطح وسیع می تواند انجام گیرد را یکپارچه سازی اراضی کشاورزی عنوان کردند.

در ادامه آقای زکریا شجاع( نماینده جوامع محلی غرب فیروزکوه) در مورد پروژه های اجرا شده در فاز اول مطالبی را بیان  و پیشنهاد نمودند که طرح های اجرایی به مردم تحمیل نشود.

آقای علی میراخورلی( نماینده کشاورزان شهرستان گرمسار) بیان نمودند که در شرایط کنونی بهره برداران اراضی حاشیه دشت گرمسار که در قالب مشاعات موجود مورد بهره برداری قرار دارند، در فصول پر آبی اقدام به خرید آب رودخانه نموده و با تحمل مشکلات فراوان آنرا به اراضی حاشیه دشت انتقال می دهند. آقای میراخورلی آب رودخانه حبله رود را برای اراضی مشاعی بسیار مفید دانستند زیرا باعث شستشوی املاح و آبشویی می شود. همچنین ایشان پیشنهاد نمودند بروشوری از نتایج آمایش سرزمین تهیه و در اختیار روستاییان و جوامع محلی قرار گیرد. آقای مهندس محمدی( کارشناس فنی طرح حبله رود) از نمایندگان جوامع محلی خواستند که اطلاعات و تجربیات خود را به یکدیگر انتقال دهند. کارگاه راس ساعت 11 به پایان رسید و مقرر گردید کارگاه آموزشی نمایندگان جوامع محلی در تاریخ 19/4/92 برگزار شود.

در ادامه سفر روز دوم تیم از سد مخزنی البرز از نوع سنگریزه ای با هسته رسی– مارنی  بازدید نمودند، حجم مخزن این سد 150 میلیون متر مکعب می باشد که 6/33 میلیون متر مکعب آب در سال جهت شرب را تامین می کند. مهندس مشاور سد( شرکت مهندسی مهاب قدس)، ارتفاع از پی را78 متر، طول تاج 838 متر، عرض تاج 12مترو حجم تنظیمی سد را 192 میلیون متر مکعب بیان نمودند. سپس تیم جهت بازدید از  کارگاه کانالیت سازی جهت انتقال آب سد به سمت جویبار حرکت نموده و پس از آن به سمت فیروزکوه حرکت نمودند.