سمینار یک روزه طرح حبله رود با عنوان "مدیریت یکپارچه حوزه آبخیز حبله رود با تاکید بر توسعه پایدار" 

 در روز سه شنبه ١٨ مهرماه ١٣٩١ در سالن اجلاس سازمان ايراني مجامع بين المللي‏، در ساعت ٥٠/٨ با پخش آياتي از كلام الله مجيد و سپس سرود جمهوري اسلامي آغاز شد.

 در ابتدای مراسم آقای مهندس اورنگی معاون وزیر و رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور طی سخنانی  آب و خاک را دو عنصر اصلی برای حیات انسان و سایر موجودات بر شمردند و افزودند عدم استفاده صحیح و اصولی از این منابع، پیامدهای ناخوشایندی از قبیل سیل، کم آبی، خشکسالی، فرسایش یا هدر رفت خاک که نهایتاً کاهش حاصلخیزی و پر شدن مخازن سدها و عوارض دیگر را به همراه دارد و با توجه به اینکه ایران کشوری با اکـوسیستم شکننده است و تقریباً 85% کشور را مناطق خشـک و نیمه خشـک تشکیـل می دهد، مدیریت یکپارچه منابع آب و خاک ضروری است.  با عنایت  به رویکرد سازمان جنگلها و مراتع و آبخیرداری در مدیریت جامع حوزه های آبخیز،  طرح حبله رود  دارای اهمیت ویژه ای است.

آقای مهندس اورنگی در ادامه اظهار داشتند یکی از اقدامات و راهکارهای حفظ آب،  خاک و بهره برداری مناسب از آنها، مديريت پايدار منابع آب و خاك با مشاركت همه جانبه مردم است و مديريت پايدار به دنبال برنامه ریزی جامع و هماهنگ منابع یک حوزه آبخیز در راستای اهداف توسعه پایدار می باشد. توسعه پایدار در یک حوزه آبخیز را در چهار هدف مهم، تنظیم رژیم جریان آب، حفظ و بهبود کیفیت آب، حفظ کیفیت و تنوع اکولوژیکی گیاهی و جانوری و در نهایت حفظ و توسعه منابع انرژی بیان  نمودند.

آقای مورالی معاون نماینده مقیم برنامه  عمران ملل متحد در ایران سخنران بعدی بودند، ایشان ضمن ابراز خرسندی از ترجمه  انگليسي  آیاتی از  قران کریم با اشاره به اين آيات كه در مورد منابع طبيعي بود بيان كردند  در قبال اين منابع مسئول هستيم و مديريت پايدار سرزمين يكي از مهمترين جنبه­هاي كار ما است كه UNDP (برنامه عمران ملل متحد) هم روي آن تاكيد دارد. سپس با اشاره به طرح حبله رود، از اينكه مشاركت محلي در اين طرح تمرين، تجربه و مستندسازي شده اظهار خوشحالي نموده و افزودند اين موضوع مي تواند هم در ايران و هم در خارج از ايران طرح خيلي خوبي باشد. وي ارتباط بين محيط زيست و مقوله فقر را يكي از مهمترين اهداف همكاري ٥ ساله  با ايران دانستند.

ديگر سخنران اين همايش آقاي مهندس  گرشاسبي معاون آبخیزداری و قائم مقام مدير ملي طرح حبله رود،  راجع به مديريت يكپارچه منابع طبيعي به عنوان رويكرد نوين سازمان جنگل­ها، مراتع و آبخيزداري كشور صحبت كردند؛ و در ادامه آقاي دكتر فرزين مدیربخش فقرزدایی، توسعه اقتصادی و بازرگانی برنامه عمران ملل متحد، در خصوص توسعه پايدار و ابعاد آن با ارائه نمونه­هايي از تجربيات آسيا و اقيانوسيه سخنرانی نمودند.

  آقاي دكتر پور اصغر نماینده معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، اهداف برنامه پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران در راستاي توسعه منطقه­اي و منابع طبيعي بیان نمودند و آقاي مهندس جزي مدير اجرايي طرح حبله رود،  نمونه­هايي از عملكرد پروژه حبله رود در فاز اول در راستاي مديريت يكپارچه منابع آب و خاك با توسعه اقتصادي – اجتماعي را ارائه دادند؛ آقاي دكتر ماهيني مشاور تدوین راهبرد اقدام در حوزه آبخیز حبله رود، با ارائه  مدل آمايش سرزمين حوزه آبخيز حبله رود توضیحات لازم در  این خصوص بیان نمودند و آخرين سخنران سمینار  خانم مهندس كريمي پور كارشناس فني طرح حبله رود ، نمونه هاي موفقي از مديريت يكپارچه حوزه­هاي آبخيز در سطح بين المللي و شاخص­هاي تركيبي مورد استفاده در آنها را ارائه دادند. در پايان با حضور آقاي دكتر  فرزين، آقاي مهندس گرشاسبي و آقاي مهندس جزي بخش پرسش و پاسخ و سپس جمع بندي سمینار انجام شد.

لازم به ذكر است كه در كنار اين  سمینار نمايشگاهي از عكس­هاي دستاورد های پروژه حبله رود و همچنين غرفه­هاي نمايش دستاوردهاي تشكل ريز برگ البرز (پروژه گیاهان دارویی روستای لزور)، نمايش تشكل زنان زنبوردار روستای رامه و مستندات پروژه حبله رود ارائه شد.