روز 28 آبان ماه  سال 91اعضای کمیته فنی طرح حبله رود جهت بازدید از تالاب های اقماری و شرکت در کارگاه آمایش سرزمین عازم ارومیه شدند و روز 29 آبان ساعت 8 صبح به نقده رسیدند و پس از دیدار با سمن های محیط زیستی این شهرستان، جهت بازدید از تالاب های اقماری احیا شده توسط جوامع محلی در حاشیه دریاچه ارومیه به سمت تالاب سولدوز حرکت نمودند در میانه راه  آقای انتخابی به نمایندگی از جوامع محلی شهرستان نقده در مورد تالاب های اقماری دریاچه ارومیه، گونه های جانوری با ارزش منطقه و نیز فرآیند احیاء تالاب ها توضیحاتی را ارائه دادند. سپس اعضای گروه  از تالاب خشک شده یادگارلو که به واسطه احداث زهکش سد حسنلو خشک شده بود، بازدید به عمل آوردند. پس از صرف ناهار، آقای جعفری به نمایندگی از سمن های محلی شهرستان سولدوز، به ارائه توضیحاتی در مورد انسجام میان سمن های مذکور و تلاش آنها برای احیاء تالاب های سولدوز، سیرانگلی و درنا پرداختند. در ادامه خانم کریمی پور به توضیحاتی در مورد طرح حبله رود و اهداف و برنامه های آن در فاز جدید اقدام نموده و از حضار درخواست شد که به معرفی خود بپردازند. سپس آقای میرآخورلی در مورد دستاوردهای طرح حبله رود در فاز اول، آقای نوچه در مورد دستاوردهای طرح در استان سمنان و آقای طباخی نیز در مورد دستاوردهای طرح در استان تهران به ایراد سخن پرداخته و از جوامع محلی شهرستان نقده دعوت نمودند تا به بازدید از پایلوت های موفق طرح حبله رود بپردازند. در انتها و پس از جمع بندی، اتوبوس راس ساعت 16 به سمت ارومیه به راه افتاد. روز دوم، کارگاه آمایش سرزمین حوزه آبخیز حبله رود ساعت 9 صبح در محل  اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان غربی برگزار شد.  در ابتداء مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان غربی، با خوشامدگوئی به اعضای گروه و ارائه توضیحاتی در مورد فعالیتهای آبخیزداری و حفاظت منابع طبیعی استان آذربایجان غربی کارگاه را افتتاح نمودند. 
در ادامه آقای دکتر ماهینی در خصوص گزارش آمایش سرزمین حوزه آبخیز حبله رود و روش کار، وزن دهی فاکتورها و نقشه های نهائی تهیه شده توضیحات مبسوطی را ارائه نمودند.
در ادامه از حاضرین در خواست شد تا نظرات خود را در مورد گزارش ارائه شده، بیان نمایند که موارد زیر توسط حضار در مورد این گزارش مطرح شد:
- آقای دلقندی: باغداری در مناطقی ذکر شده که توان اکولوژیک لازم برای این منظور را ندارد. دفع پسماند در مناطق حفاظت شده ذکر شده که توان این کاربری را ندارد. بخش جنوبی منطقه به دلیل دارا بودن تاسیسات نظامی توان گردشگری ندارد.
- آقای ولیئی: به نظر می رسد که در کشت دیم میزان بارندگی منطقه لحاظ نشده است.
- آقای فاطمی: مقیاس 1:50000 نقشه با اندازه 30*30 متر پیکسل سایزها تناسبی ندارد. آیا تهیه نقشه آمایش با درنظرگرفتن کاربری های موجود بوده یا خیر؟ آیا وزن دهی فاکتورها از یک منطق خاص پیروی نموده یا خیر؟ مقایسه بین توان و عملکرد حوزه آبخیز زمانی نتیجه بخش است که فرسایش و رسوب قبل و بعد از آمایش پیشنهادی را با هم مقایسه نموده باشید.
- آقای یحیائی: آیا روش ها الگوبرداری شده اند یا خیر؟ در اهداف کار نامی از حفظ و احیاء منابع آبی برده نشده است. کلا آب در این گزارش کمرنگ دیده شده است. تمهیداتی برای سازه های نمکی میان دست در گزارش در نظر گرفته شود. وضعیت شوری خاک و کیفیت آبهای زیرزمینی در گزارش کمرنگ دیده شده. در مورد نقشه های هزینه به سود در همه جا هزینه بیشتر از سود ذکرشده است. پس با این حساب چگونه کشاورزان امرار معاش می نمایند؟
- آقای کوشکی: در مورد رتبه بندی زیرحوزه ها، 2 حوزه کنار هم اعداد 2و 15 را به خود اختصاص دادند. در صورتی که هر دوی این حوزه ها در دماوند در زیرحوزه جمع آبرود هستند و تفاوت زیادی با هم ندارند. درعین حال چگونه بالا دست رتبه 9 را گرفته و پائین دست رتبه های پائین تر؟ در حالی که بدون انجام اقدامات حفاظتی در بالادست نمی توان در پائین دست اقدامی را به انجام رساند.- آقای هاشمی: مبنای ارزیابی توان اکولوژیک کجاست؟ در این حوزه بندهای آبخیزداری زیادی احداث شده و آورد سالانه رسوب را تغیییر داده ولی تاثیرات آنها در گزارش دیده نشده است. ضمنا هزینه های مربوط به تولید محصولات کشاورزی خیلی پائین دیده شده است و اعداد به نظر واقعی نیستند. ضمنا ما عدم پذیرش قوانین توسط ساکنین را داریم 
- آقای اردوخانی: یکی از مولفه های هر کار تحقیقاتی، جمع آوری اطلاعات درست است. لطفا از آخرین آمار استفاده نمائید. ضمنا وظیفه حساسی به عهده استان تهران است و هر عملی که استان تهران انجام بشود قابل تعمیم به تمامی نقاط کشور است. به نظر مسائل سیاسی و حاکمیتی در گزارش کمتر دیده شده است. بنابراین یک فاکتور مهم استفاده از نظر مسئولین محلی است.
- آقای مومتی: 3% جمعیت منطقه عشایر هستند که 55% دام را به خود اختصاص دادند، ولی عشایر در مدل شما دیده نشده اند. 
- آقای جلالی: در بخش مرتع از نقشه های سامانه عرفی استفاده کنید. اطلاعات رویان در زمان خودش خیلی خوب بود ولی الان باید از آمار و اطلاعات به روز شده استفاده نمائیم. 
- آقای میرزائی: در مورد محدوده روستا از چه نقشه ای استفاده شده است؟ چون مکاتبه ای در مورد نقشه روستا با ما نشده است. ضمنا مشخص شود که زیرحوزه ها چگونه تقسیم بندی شده اند
- آقای رفیعی: شاخصی را که برای پراکندگی توریسم در نظر گرفته بودید، شاخص مناسبی نبود. می توان در این زمینه از شاخص های UNWTO استفاده نمود. در مناطقی که کشاورزی درآمد منفی دارد، از طریق گردشگری می توان به درآمد مثبت رسید. در عین حال در گزارش شما چشمه ها، هتل ها و کمپینگ ها  به عنوان جاذبه های گردشگری در نظر گرفته نشده است. 
- آقای خاکساری: دکتر ماهینی قالب را آماده نمودند. وظیفه ما به عنوان کمیته فنی تهیه و تائید اطلاعات و نظردهی روی وزن دهی ها است. در مورد اطلاعات مطالعات آمایش سرزمین استان تهران آماده است که می تواند در اختیار شما قرار بگیرد. میزان سود به هزینه کشاورزی خیلی پائین در نظر گرفته شده بود. همچنین مشخص بفرمائید که در رتبه بندی زیرحوزه ها بر چه اساسی عمل کردید. آیا به وقوع خشکسالی  و سیلاب اشاره ای شده یا خیر.
- آقای درویش: در مورد Cost/Benefit از چه روشی استفاده کردید؟
- آقای داوودی: وزارت نیرو به دنبال حفظ و صیانت از آبهای سطحی و زیرزمینی است. بحث آب در این گزارش کمرنگ دیده شده است. پیشنهاد می کنم طرح را به گونه ای پیش ببریم که خلاء ها را پوشش دهد و قابل استفاده برای تمامی دستگاهها باشد. ضمنا بحث مدیریت بحران در این گزارش اصلا دیده نشده است.
- آقای نوچه: از حوصله آقای دکتر در این دو جلسه تشکر می کنم. ما گزارش را به همه دوستان دادیم و همه مطالعه نمودند.
- آقای محبوبیان: علت اینکه ما گزارش دکتر ماهینی را به کمیته فنی ندادیم، این بود که گزارش دارای اشکالاتی بود. ولی پس از برطرف شدن اشکالات به سرعت در اختیار اعضاء قرار خواهد گرفت. 
- خانم کریمی پور: به نظرم بحث وزن دهی ها باید در کارگاهی و با حضور تمامی اعضاء مطرح شده و در آنجا به نتیجه برسیم، چون در غیر اینصورت مجددا دوباره کاری می شود. رتبه بندی نهائی که بر اساس توان و حساسیت کافی نیست، بلکه آیتم های دیگری را نیز باید برای این منظور درنظر گرفت، مثل حساسیت به فرسایش و رسوب که به دلیل اهمیت مساله برای این حوزه، پیشنهاد می شود که در رتبه بندی نهائی به صورت جداگانه در نظر گرفته شود. ضمنا پیشنهاد می شود که حجم آب خروجی از هر زیرحوزه را بر اساس وضع موجود و وضع مطلوب محاسبه کنید تا ببینید که در حالت مطلوب چه میزان آب باید به دشت گرمسار برسد و در حالت موجود چقدر می رسد.
- آقای محمدی: از حضور تمامی شرکت کنندگان و حوصله ای که به خرج دادند، نهایت تشکر را می نمایم و امید که با تهیه یک برنامه راهبردی مدون بتوان به مدلی برای مدیریت یکپارچه حوزه های آبخیز دست یافت. 

پس از اتمام کارگاه، گروه ساعت 18.50 به سمت تهران حرکت نمودند.