پایان‎نامه‎ها
بانک ایده‎های نو

سایت‌های مرتبط

سازمان جنگل‎ها مراتع و آبخیزداری پروژه منارید برنامه عمران سازمان ملل متحد

نظر سنجی

نظر شما درباره طراحی جدید سایت حبله رود چیست؟
اطلاعیه‌ها

اعلام آمادگی مردم روستای سنرد جهت  اجرای طرح حبله‌رود

مـعرفی طـرح مـدیریـت پـایـدار منـابع آب و خـاک حبله رود

مـعرفی طـرح مـدیریـت پـایـدار منـابع آب و خـاک حبله رود

تا قبل از اجراي اصلاحات ارضي در سال 1342 و دگرگون شدن ساختار جامعه روستایي، مدیریت منابع آب و خاک توسط عوامل محلی صورت می‌گرفت. در نتيجه اصلاحات ارضي، عناصري جديد وارد حيات اجتماعي و اقتصادي روستاها شدند كه مهمترين آن حضور دولت و نهادهاي دولتي بود. تضعيف تدريجي نظام‌های سنتی در سطح روستاها، حاصل این تغییرات غیردرونزا بود
از اين تاريخ به بعد تا حدود زيادي دستگاه دولت و كارگزاران دولتي جانشين ارباب و قدرت محلي شدند. اين فرآيند فرو رفتن دولت در گرداب بزرگ هزينه‌هاي فزآينده و تضعیف برنامه‌های توسعه را بدنبال داشت بروز مشکلات ذیل، از جمله محصول این خطاها می‌باشد:
- هزينه‌هاي حفاظت از منابع آب و خاک و حفظ شرایط موجود (نه چندان مورد قبول)، سال به سال افزايش يافته و اين امر دولت را از وظيفه مهم‌تر كه سرمايه‌گذاري در توسعه منابع و پروژه‌هاي زیربنایی است، تا حدود زيادي باز داشته است.
- کشاورزان در طول زمان آموخته‌اند که می‌بایست تمام نيازهاي خود را از دولت درخواست كنند و دولت را پاسخگوي تمام كمي و كاستي‌هاي خود بدانند.
- با توجه به افزایش جمعیت و گسترش ابعاد کار، پیچید‌گی‌های فنی ناشی از کاربرد فن‌آوری‌های جدید، فرصت‌های لازم برای اصلاحات تدریجی در نظام‌های سنتی، متناسب با زمان و نیاز‌مندی‌های روز از دست رفته است.

ادامه مطلب